Ile kosztują usługi księgowe dla firm?

Ile kosztują usługi księgowe dla firm?

Wybór księgowości do naszej firmy wcale nie jest prostym zadaniem. Najpierw trzeba znaleźć odpowiedniego księgowego, który będzie budził zaufanie. To może wzmocnić specjalny certyfikat wydawany przez Ministerstwo Finansów na daną osobę, która zajmuje się rachunkowością. Od 2014 każde biuro rachunkowe musi posiadać specjalną polisę ubezpieczającą od czynności cywilno-prawnych. Czasami księgowi są też indywidualnie ubezpieczeni na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Spójrzmy więc na cennik usług księgowych Poznań i inne duże miasta to lokalizacje, gdzie zapłacimy nieco więcej.

Spora ilość dokumentów to wyższe wynagrodzenie dla biura

Największy wpływ na miesięczną cenę usług ma jednak nie tyle wielkość naszej firmy, co ilość dokumentów, jakie co miesiąc wystawiamy kontrahentom. Firmy jednoosobowe najczęściej generują do 10 dokumentów w miesiącu. Pamiętajmy, że oprócz faktur wystawianych przez nas liczą się także te kosztowe. Jeżeli jednak przez naszą firmę nie przechodzi duża liczba faktur, księgowość powinna nam zaproponować cenę około 150,00 złotych/netto za miesiąc.

Z większymi opłatami muszą liczyć się przedsiębiorstwa generujące sporą liczbę dokumentów. Firmy, które posiadają ich więcej niż 10 w miesiącu zazwyczaj płacą swojej księgowości około 200-400 złotych/netto miesięcznie. Działalności rozliczające około 100 faktur w miesiącu oddają swojemu biuru rachunkowemu od 900, do 1500 złotych. Wciąż nie jest to jednak kwota wygórowana, zważywszy na mnogość zadań, jakie stoją przed księgowymi.

Wiele zależy od rodzaju usług, jakie wykonuje firma księgowa. Zazwyczaj dolicza się opłaty za dodatkowe działania. Do takowych zalicza się min. rozliczanie pracowników. Koszt obsługi jednego zatrudnionego może wynieść w przybliżeniu 30-40 złotych. Dodatkowe koszty to też sporządzanie rocznych deklaracji. Pamiętajmy, że zawsze istnieje możliwość negocjacji cenowych z biurem. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji nietypowych, gdzie mamy sporo rozliczeń, których koszt w normalnym trybie byłyby zbyt wysokie.


Comments are closed.